niedziela, 18 listopada 2018

zwierzęta praca plastyczna


 Lis

Zwierzęta z gazety

     Witajcie!

Dzisiaj coś prostego i wymagającego niewiele elementów.
Zwierzęta z gazety.
Potrzebujemy tylko:
- sztywnych kartek białych lub kolorowych jako tło (A4, A3)
- kleju w sztyfcie
- nożyczek
- farb plakatowych
- pędzli
- gazet (możecie je pomalować w ulubione kolory)
- może być lecz niekoniecznie czarny marker, klej mocniejszy typu MAGIC

Myślę, że nie muszę Wam tłumaczyć, jak wykonać zwierzęta, ponieważ każdy ma swoje ulubione i każdy z Was ma swój własny pomysł na własnego stwora (zwierzaka po poznańsku).
Zapraszam do zabawy ;-)


 Rekin

Sowy 

Lew
 
Niedźwiedź polarny

Pozdrowionka :-)
Marta

sobota, 17 listopada 2018

Rogal

Rogaliki wykonane przez pięcioletnie dzieci

Rogal z Poznania

     Witajcie wiara!
Rogale są częścią naszej poznańskiej tradycji, można je kupić w poznańskich cukierniach w ciągu roku, ale największe zapotrzebowanie na rogale jest w dniu 11 listopada, czyli w Święto Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj, czy jak wolicie w Dzień Świętego Marcina. 
     Ja oczywiście nie posiadam receptury na rogale świętomarcińskie, ani nawet nie powinnam jej udostępniać, ponieważ jest to tak ważna i tajna receptura, jak przepis na papieskie kremówki ;-)
     Ale sami możemy zrobić swoje rogaliki. Ja robiłam je dwa razy, raz w domu, a drugi raz z moją przedszkolną grupa, stąd też zdjęcia dwóch, a nawet trzech różnych rodzajów rogalików.

Składniki:
  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 20 dag masła (niecała kostka)
  • 2 żółtka
  • 1 czubata łyżka gęstej kwaśnej śmietany (18%)
  • całe opakowanie cukru pudru
  • szczypta soli
  • marmolada, najlepiej o konsystencji stałej (zauważyłam, że płynna po prostu czasem wypływa z rogala podczas pieczenia) 
1. Wszystkie składniki na ciasto zagnieść, zawinąć w woreczek, aby nie wyschło, włożyć do lodówki i porządnie schłodzić (2-3godziny) lub całą noc.


2. Ciasto wyjąć z lodówki, podzielić na kilka części. Każdą z nich rozwałkować (podsypując mąką) na grubość ok. 2 mm. Przy pomocy dużego talerza wyciąć z ciasta koło. Podzielić jak pizzę, na 8 trójkątów, na każdy nałożyć czubatą łyżeczkę nadzienia i zwijać ku środkowi, tak, aby uformować rogaliki.

Dżem produkcji mojej teściowej z czarnego angrystu (agrest po poznańsku)

Formowanie ciasta przez naszych przedszkolaków i nakładanie dżemu kupnego z drzuzgawek (po poznańsku z truskawek)


Jeśli ktoś z Was ma ochotę na większe rogale, to może podzielić koło tylko na 4 części

3. Rogaliki należy układać na blaszce wyłozonej papierem do pieczenia. Piec ok. 15 minut w temperaturze 190 stopni na złoty kolor. Po wystudzeniu możecie posypać cukrem pudrem. Lecz niekoniecznie.
 Ja postanowiłam z całej paczki cukru pudru i odrobiny wody ukręcić lukier, a posypać posiekanymi przez mnie włoskimi orzechami i rodzynkami.

Z przepisu otrzymamy ok. 30-40 rogalików.

życzę smacznego

Marta ;-)

poniedziałek, 12 listopada 2018

Ciasto z dyni

zdjęcie ze strony alejakwiatowa.blogspot.com

Ciasto z dyni

     Zainspirowana stroną o tematyce ogrodowej, postanowiłam upiększyć nie tylko ogród, ale i kuchnię o miłe zapachy i kolory. Piekarnik od dłuższego czasu zimny, tęskniący za nowymi wytworami, dzisiaj ożywił się pomarańczowym kolorem :-)
     Przedstawiam Wam przepis na ciasto z dyni, w moim wykonaniu z odrobiną zmielonych orzechów włoskich i cynamonem.

Składniki:
  • ok. 2 szklanki miąższu z dyni
  • 0,5 szklanki cukru
  • 2 szklanki mąki
  • 2,5 łyżki cynamonu
  • 3 jaja
  • cukier waniliowy
  • 0,5 szklanki oleju
  • łyżeczka sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia
  • orzechy włoskie
1. Jaja z cukrem miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
2. Miąższ z dyni siekamy lub trzemy na tarce. Odsączamy dynię i dodajemy orzechy
3.  Do utartej wcześniej masy z jaj i cukru dodajemy pozostałe składniki. Mieszamy.
4. Dodajemy dynię z orzechami i ponownie mieszamy całość.
5. Ciasto przelewamy do blachy wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą. Wkładamy do piekarnika (rozgrzanego do 180 stopni) Pieczemy 45-60 minut.


I gotowe!
Pragnę nadmienić, że dynia smakuje wybornie, ma wspaniały wpływ na organizm i wysoką wartość odżywczą. To prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych, a najbardziej odżywcza jest ta o intensywnym kolorze pomarańczowym.

krem z dyni





Krem z dyni

     Witajcie!

     Jako, że mieszkam w Poznaniu, to tak samo ważne są dla mnie rogale świętomarcińskie, jak i święto korbola (po poznańsku dynia). W najbliższym czasie postaram się Wam zaproponować smaczne i pożywne potrawy z dyni, jaki i szybki przepis na rogaliki.




Składniki:

  • 1 kg dyni
  • 1 marchew
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 szklanki bulionu drobiowego
  • sól i pieprz
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 4 łyżki śmietany 18% ukwaszanej
  • (można dodać 1 paprykę, jak ktoś lubi na ostro tak, jak ja )
1. Dynię obieramy, usuwamy pestki, kroimy na kawałeczki, marchew, cebulę i czosnek obieramy i kroimy na mniejsze części. Wszystkie składniki przekładamy do garnka z grubym dnem, dodajemy oliwę z oliwek i podsmażamy, stale mieszając przez 3 minuty.
2. Warzywa zalewamy bulionem i gotujemy pod przykryciem ok. 30 minut. Po tym czasie warzywa powinny być miękkie. Całość rozdrabniamy blenderem do kremu. Solimy i pieprzymy.

I gotowe !
życzę smacznego
Marta


sobota, 3 listopada 2018

Ozdoba na choinkę





Jeż na choinkę

     Witajcie!

Czy ktoś z Was oglądał film "Chłopi" na podstawie opowiadania W. Reymonta? Mnie w tym filmie zachwycała kolorystyka, wielobarwność, obrzędy, ozdoby...a najbardziej podobały mi się tzw. pająki wiszące u sufitu. Elementami pająków były tzw. jeże z bibułki (dawniej używano kolorowych opłatków). Dziś postaram Was nauczyć, jak się robi takie jeże na choinkę.

Tak na prawdę potrzebujemy tylko:
- cienkie bibułki
- szklanka
- ołówek
- nożyczki
- klej w sztyfcie
- igła i nitka


1. Na początku odrysowujemy 12 kółek (może być tyle kolorów ile tylko chcecie). Uwaga, nie używajcie cyrkla, dletego, że i tak igłą na końcu przebijemy nasze kółeczka.


2. Następnie odmierzamy i robimy 8 nacięć w kółeczkach.





3. Na ołówku zakręcamy i sklejamy kolce jeża.





4. Podobnie postępujemy z kolejnymi jedenastoma kółkami.


5. Przez środek każdej części jeża przewlekamy nitkę.Ściskamy nitkę. Na końcu związujemy ją i robimy pętelkę tak, aby móc na niej zawiesić jeża.



I gotowe :-)




Łańcuch na choinkę





Łańcuch ze słomy

     Dzisiaj moim kolejnym pomysłem na udekorowanie choinki jest łańcuch z obranej z wierzchniej warstwy słomy. Prowadziłam już szkolenie dla nauczycieli "Wigilia na ludowo" z wykorzystaniem słomy, kłosów żyta i pszenżyta. Wszystkie pomysły cieszyły się dużym zainteresowaniem, a dorośli uczniowie wykonywali ozdoby szybko i uznali je za mało skomplikowane.

Oto składniki:
- pocięte kawałki oczyszczonej słomy
- bibuła
- sznurek lniany
- nożyczki z cienką końcówką


Sznurek zakończyłam pętelką tak, aby elementy ozdobne nie zsunęły się z niego. Następnie kolorowe kawałki bibuły wycięłam i ukształtowałam w tzw. wachlarz lub harmonijkę, a na końcu zrobiłam w nich dziurki i nadziałam na sznurek.



Jeśli macie w swojej kuchni, to warto wykorzystać także makaron typu "kokardka" i wcześniej pomalować, a zamiast kokardek bibułowych możecie nadziać kokardki makaronowe. To także wygląda pięknie na choince.

Między makaronowe kokardki swobodnie można wplatać sznurek, a najpierw igłę.






Pozdrawiam  i do następnego postu ... Całuski ;-)

Kukurydza





Aniołek z liści kukurydzy

     Obchodziliśmy już Święto Zmarłych i zbliżamy się dużymi krokami do Świąt Bożego Narodzenia.
Chciałabym Przedstawić Wam kilka moich propozycji na udekorowanie choinki, stołu świątecznego, oraz stroików w Waszych domach. Jak zwykle używam naturalnych elementów, w tym przypadku: suchych liści kukurydzy, orzecha włoskiego, nitek kukurydzy, ziarnek kawy, sznurka lnianego, oraz do ozdobienia oczy i klej Magic.
Do dzieła...

Tak, jak podczas tworzenia płatków kwiatów, w poprzednim poście, tym razem płatki wykorzystujemy, jako skrzydła Anioła oraz sukienkę. Orzech włoski osadzamy i przyklejamy do płatka tak, aby się trzymał.
 

Następnie przyklejamy skrzydła oraz pozostałe elementy głowy Aniołka.

 I gotowe :-)

Kukurydza

Kwiaty z liści kukurydzy

     Witam Was serdecznie po długiej przerwie. Zatrzymało mnie kilka obowiązków zawodowych i osobistych. Pragnę Wam przedstawić kolejne pomysły na wykorzystanie naturalnych elementów, jakimi są liście...kolby kukurydzy.

Do wykonania ozdób potrzebujemy tak na prawdę niewiele, ja wykorzystałam  jeszcze dodatkowo ziarna kawy, sznurek lniany, patyczki do szaszłyków oraz klej Magic.



Suche liście kukurydzy zawinęłam w tzw. "Łezki", oraz zawiązałam sznurkiem, tak aby tworzyły płatki kwiatu.


 Płatki zawiązałam na końcówce patyczka.



Dodałam także elementy liścia, oraz środek w postaci ziarenka kawy.



Kwiatek gotowy :-)
życzę przyjemności
Marta


Razem z mamą tarta warzywna....mniam

Jednym z dobrych pomysłów na spędzenia czasu z dzieckiem jest wprowadzanie go w obowiązki domowe. Które mogą okazać się świetną zabawą :-) T...