Co mo偶na zrobi膰 w domu, aby nasze dziecko nie dosta艂o przys艂owiowego bzika :) Wiele stron przesy艂a zabawy projekty. Internet przedstawia wiele mo偶liwo艣ci. Nie wszystkie mo偶emy wykorzysta膰 w domu.
Z mojego w艂asnego do艣wiadczenia uwa偶am, 偶e najwa偶niejsze jest wyrobi膰 sobie z dzieckiem pewien tryb dnia. Ale co to oznacza ?
Rozpisa膰 sobie schemat dnia z dzieckiem w kt贸rym okre艣li膰 ramy czasowe co robimy. To pozwoli nam zapanowa膰 nad dzieckiem by nie dosta艂o "Stan nie wiem co ze sob膮 zrobi膰". (NWCZSZ).
W wielu ksi膮偶kach s膮 opisywane u niemowlak贸w stan aktywno艣ci i sn
odpoczynku. I tak jest z wszystkimi dzie膰mi jak jest faza spokoju to po niej zawsze jest faza aktywno艣ci. Wiadomo 偶e gdy dziecko np. bawi si臋 spokojnie klockami, lalkami, rysowaniem, a nawet jak czytamy ksi膮偶ki dla dziecka. Wtedy dziecko jest w stanie du偶ej koncentracji i spokojnego zachowywania, po kt贸rym zawsze nast臋puje faza ruchu, aktywno艣ci. Je偶eli potrzeba ruchu nie jest zapewniona dziecko zaczyna mie膰 stan NWCZSZ.
Dlatego warto popserwowa膰 w艂asne dziecko w ci膮gu dnia i ustali膰 kody jest aktywniejsze, a kiedy spokojniejsze.
Je偶eli ju偶 wiemy jak nasze dziecko funkcjonuje mo偶emy dobra膰 zabawy ruchowe dla dziecka i po nim przej艣膰 do fazy relaksu koncentracji.
Przyk艂adowy plan dnia :
Rano wstaj膮 dzieci jemy 艣niadanie:
Po 艣niadaniu faza spokojna.(zabawy np klocki , malowanie, czytanie ksi膮偶ki eksperymenty itp.)
Np. drugie 艣niadanie:
Faza aktywna : zabawa ruchowa : 膯wiczenia przeszkody gry typu "ko艂a autobusy kr臋c膮 si臋". 艢piewane piosenki z elementami ruchu. W internecie wiele jest pomys艂贸w na zabawy na dywanie na karimacie itp.
Wa偶ne jest aby dziecko mia艂o zmienno艣膰 zada艅. Jak jeste艣my w domu to zmie艅my pomieszczenie w kt贸rym przebywamy np. korytarz, balkon.
Dzi臋ki zachowaniu tych zasad b臋dzie nam 艂atwiej znale藕膰 czas dla siebie oraz omin膮膰 u dziecka kr臋膰ka.
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz